Kto z Państwa jeszcze nie nie zmierzył się z przebudową domu, nie wie, przed jakimi wyzwaniami staje inwestor zdecydowany na ten krok.

Na pierwszym planie pojawia się estetyka. Na rynku budowlanym mamy do wyboru wiele materiałów. Należy wiedzieć, że nie wszystkie z nich można kupić w markecie budowlanym. Pomocne będą specjalistyczne sklepy oferujące oryginalne produkty. Konieczne będzie precyzyjne określenie zakresu prac budowlanych oraz wyboru ich technologii. Jak urealnić koszty planowanego przedsięwzięcia? Gdzie jest granica opłacalności? W jaki sposób wszystko zaplanować? To tylko niektóre z pytań, z którymi przychodzi się zmierzyć inwestorowi.

Od czego należy zacząć? Temat ma wiele wątków, ale postaram się  przybliżyć Państwu chociaż niektóre z nich.

Jednym z pierwszych z działań powinno być określenie programu inwestycji Mówiąc o programie, mam na myśli funkcję pomieszczeń oraz ich powierzchnię. Najczęstszym z motywów podejmowania działań, jest konieczność wygospodarowania dodatkowej przestrzeni. Na dodatkową sypialnię, na miejsce do pracy lub miejsce do realizacji naszych zainteresowań czy hobby. W większości przypadków dodatkowa przestrzeń = rozbudowa.

Musimy przeanalizować stan istniejący. Co należy zmienić, aby spełnić założenia programowe? Jakie działania formalne lub zgody urzędowe są potrzebne aby przeprowadzić przedsięwzięcie . Tutaj zadanie jest trudniejsze. Z uwagi na fakt, że większość prac budowlanych jest związanych z koniecznością zgłoszenia lub uzyskania pozwolenia na budowę, najlepszym rozwiązaniem będzie uzyskanie porady architekta.

Nie bez znaczenia jest konieczność oszacowania wartości przedsięwzięcia. Co zyskamy podejmując wysiłek inwestycyjny. Jakie walory estetyczne przestrzeni zostaną poprawione i za jaką kwotę? Ile warta jest nasza nieruchomość i ile będzie warta po remoncie?

Nie są to łatwe pytania, ale trafne określenie problemu jest kluczem do znalezienia ludzi, którzy mogą nam w tym pomóc. Na pewno warto zaufać specjalistom.

Poniżej przedstawiam Państwu kilka wizualizacji do koncepcji przebudowy domu jednorodzinnego. Konieczność zbudowania dodatkowych pomieszczeń stała się tu katalizatorem większej przebudowy.